23 paź DAMSKIE KOSZULE – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jakie koszule najlepiej wybierać, na co zwrócić uwagę, i czy trzeba na nie wydawać majątek? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, na temat tego jak i gdzie kupować damskie koszule, oraz na jakie detale zwrócić uwagę, żeby być zadowolonym z zakupu.
Tkanina
Tkanin na świecie jest mnóstwo. Ja kieruję się zasadą, że jeżeli na metce jest nazwa tkaniny, o której nigdy nie słyszałam to lepiej trzymać się od niej z daleka. Wybieraj więc bawełny, jedwabie, lny, bo to naturalne tkaniny i wiesz jak się zachowują. Możesz pozwolić sobie czasem na drobne domieszki sztucznych włókien. Pozwala to na stworzenie ciekawszych wzorów, niewielkim kosztem jakości. Dzięki tej selekcji zaoszczędzisz na niespodziankach ‘po praniu’, a także zwiększysz komfort noszenia koszul. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na metki i instrukcje dotyczące prania, bo np. len po pierwszym praniu lubi się delikatnie skurczyć.
Krój/ dopasowanie
Innymi słowy mam na myśli rozmiar koszuli. Pamiętaj – zawsze przymierzaj koszule! To na co powinnaś zwrócić uwagę, to:
- Szerokość w klatce, talii oraz biodrach
Jeżeli chodzi o krój koszuli biznesowej, eleganckiej – nie powinna się z przodu rozchodzić. Jeżeli jest natomiast za duża, zawsze możesz oddać do krawcowej, aby ją wytaliowała. Zwróć też uwagę, czy rękawy są odpowiedniej długości (czyli gdy wyciągniesz ręce do przodu, mankiety nie ściągają Ci się zbytnio w kierunku łokci)
- Szerokość rękawów
Po sobie wiem, że trzeba zwrócić uwagę także na szerokość w przedramionach i na zgięciu (w łokciu), bo nie ma nic gorszego, niż koszula, która wpija się przy zginaniu rąk.
- Kołnierzyk
A co z kołnierzykiem? Tutaj w przypadku kobiecych koszul, sprawa jest delikatnie skomplikowana. Mało który producent uwzględnia w rozmiarówce różne wielkości kołnierzy. Dlatego staraj się, aby był najbliższy ideału (czyli przy zapiętym ostatnim guziku przy szyi, możesz włożyć dwa palce za kołnierz), a najlepiej jeżeli masz taką możliwość – szyj na miarę!
- Długość
Długość koszuli w damskim wydaniu dzielę na dwa rodzaje – taką, która pozwala włożyć ją w spodnie i taką, która nie będzie przeszkadzała w noszeniu jej „na zewnątrz”. Więc tak – jeśli do środka, koszula powinna mieć długość zakrywającą pośladki. Dzięki temu nie będzie wychodziłą ze spodni czy spódnicy :). Zwróć też uwagę, czy nie jest zbytnio wcięta po bokach. Jeśli chcesz koszulę nosić na zewnątrz, kupuj takie z większym wcięciem po bokach i sięgające do bioder – będą się fajniej układały!
Kolor
Wszystko to kwestia gustu, ale klasyczna elegancja to przede wszystkim BIEL. Nie muszę chyba pisać o tym, że totalny must have to gładka, biała koszula z kołnierzykiem. Wierzę w to, że masz taką w swojej garderobie. Jeżeli nie, to szybko powinnaś ją nabyć 🙂 Ten model wygląda profesjonalnie i pasuje praktycznie do wszystkiego. Jednak formalny wygląd to nie tylko biała koszula. Dobrze sprawdzą się także takie w odcieniu jasnoniebieskim, czy ecru, mogą być także w delikatny prążek, bądź minimalistyczny wzór.
Kolorowe koszule to hit ostatnich sezonów. My kobiety w tej kwestii mamy lepiej. Przyznaj sama – mężczyzna w koszuli w kwiaty może i wygląda dobrze ale tylko na wakacjach (o ile w ogóle)! Tego typu koszula pasuje zarówno do eleganckiej spódnicy i szpilek, jak i jeansów z trampkami. W zależności od okazji można ją założyć na wiele sposobów. Osobiście uwielbiam te o luźniejszym kroju i zwiewnym materiale. Ten rodzaj koszuli szczególnie polecam Paniom, które chcą zasłonić swoje niedoskonałości. Z pewnością się to uda, jeżeli tylko dopasujemy print do swojego typu urody 🙂
Mankiety
Na początek bardzo ważna zasada -> jeżeli planujesz zakup koszuli pod marynarkę, pamiętaj, że mankiet koszuli powinien wystawać ok. 1 cm spod marynarki!!!
Są dwa podstawowe rodzaje mankietów:
- mankiet pojedynczy – zapinany na jeden lub kilka guzików. Jest najbardziej popularny i uniwersalny. Może występować w wielu fasonach – być prosty, zaokrąglony, czy mieć podwinięte rogi, tak jak ta na zdjęciu poniżej.
Ciekawostka! Ta koszula była szyta na miarę, mankiety wybierałam spośród 20 różnych opcji!
- mankiet podwójny (francuski) – czyli taki, który jest łamany i zapinany na spinki. Koszula z takimi mankietami jest już formalna i teoretycznie należy do niej nosić także formalny strój. Jednak ja osobiście lubię ją łączyć oczywiście z eleganckimi zestawami, ale niekoniecznie formalnymi tj. garnitur. Patrz poniżej:
Gdzie kupować?
Na rynku jest mnóstwo sklepów oferujących koszule, ale decydując się na zakup pamiętaj o tym, co napisałam powyżej. Pomyśl także o tym do czego chcesz ją nosić, kiedy ma Ci służyć, jakie ma mieć zastosowanie. To znacznie pomoże uniknąć Ci pochopnej decyzji o zakupie. Jeżeli nie jesteś zdecydowana na daną markę, poczytaj opinie innych osób na jej temat. Jeżeli natomiast masz już doświadczenie z konkretną marką i jesteś zadowolona z produktu i doświadczeń z nią związanych, wracaj do niej! Jeżeli nie masz budżetu na koszule z lepszych materiałów, poczekaj na wyprzedaże! Uwierz mi – w tym okresie można kupić dobrej jakości koszule za naprawdę nieduże pieniądze.
Ja w swojej szafie mam koszule o różnych fasonach, krojach i kolorach. Jeżeli chodzi o moje doświadczenia, od kilku sezonów wybieram koszule Wólczanki. Uważam, że za tą cenę dostaję koszule naprawdę dobrej jakości. O tym o jakie 3 rodzaje koszul uzupełniłam swoją garderobę w tym sezonie, możesz przeczytać w ostatnim poście!
A jakie marki koszulowe Ty byś poleciła? 🙂 Daj znać w komentarzu!